Breaking News

latest

Încă o întâlnire de lucru pentru Parcul Atletic. Deocamdată NIMIC concret!

Primarul Municipiului Bacău se laudă că o nouă întâlnire de lucru pe tema Parcului Atletic. Vestitul parc va fi primul parc atletic din Româ...


Primarul Municipiului Bacău se laudă că o nouă întâlnire de lucru pe tema Parcului Atletic. Vestitul parc va fi primul parc atletic din România și din zona estică a Europei. La acest proiect, Municipiul Bacău are o participație de 5%, Consiliul Județean Bacău de 95%!

În luna septembrie, vor fi analizate cele 3 schițe propuse de arhitectul danez și se va alege varianta care aduce în Bacău conceptul de ”parc atletic” care se pliază cel mai bine pe necesitățile și specificul comunității noastre. Primar Stanciu Viziteu


Proiectul este coordonat de arhitectul Flemming Overgaard, creatorul parcului atletic construit în Odense, Danemarca - proiectul pilot, premiat la nivel internațional.

În cadrul discuțiilor, arhitectul a prezentat parcul realizat în Odense iar autoritățile publice, cluburile sportive, antrenorii, profesorii, mediul de afaceri și ONG-urile participante au prezentat viziunea pe care o au cu privire la acest obiectiv. În luna septembrie, vom analiza cele 3 schițe propuse de Flemming Overgaard la dezbaterea de azi, vom alege varianta care aduce în Bacău conceptul din Danemarca și se pliază cel mai bine pe necesitățile, cultura și specificul comunității noastre. Președinte CJ - Valentin Ivancea

 

Niciun comentariu